Działalność edukacyjna

Muzeum Ziemi Miechowskiej prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

OFERTA EDUKACYJNA:
Poznajemy muzeum (grupa przedszkolna i szkolna)
Lekcja muzealna, podczas której dzieci dowiadują się, co to jest muzeum i kto w nim pracuje. Przemierzamy długie korytarze muzealne i zaglądamy do każdego zakamarka. Dzieci sprawdzają się jako kuratorzy tematycznych wystaw.
Kolorowy mamut (grupa przedszkolna i wczesnoszkolna)
Lekcja muzealna poświęcona sztuce naskalnej. Dzieci oglądają kości mamuta na wystawie archeologicznej, dowiadują się, jak żyli ludzie w epoce kamienia. Lekcja kończy  się  warsztatem, w trakcie którego dzieci tworzą własne malowidła naskalne.
Jam jest Rycerz Jaksa ! (grupa przedszkolna i wczesnoszkolna)
Lekcja muzealna, na której dzieci poznają historię miechowskiego rycerza Jaksy oraz jak wyglądało życie w średniowiecznym zamku. Zajęcia kończą się warsztatem, w trakcie którego dzieci wykonują nakrycie głowy damy dworu  i tarczę rycerza.
Palcem po mapie (grupa przedszkolna i wczesnoszkolna)
Lekcja muzealna poświęcona podróżowaniu. Na zajęciach dzieci dowiadują się, jak spakować plecak na przygodę życia oraz gdzie i czym pojechać. Nie zapomnimy również o wysłaniu kartki pocztowej!
Miechowski folklor (grupa przedszkolna i wczesnoszkolna)
Lekcja muzealna wprowadzająca zagadnienia etnograficzne. Dzieci dowiadują się, jak żyli, pracowali, odpoczywali i ubierali się dawni mieszkańcy Miechowa. Po warsztatach każdy uczestnik zajęć wyjdzie z własnoręcznie wykonanym wiankiem i czapką krakuską.
Etno zabawy (grupa przedszkolna i wczesnoszkolna)
Lekcja muzealna rozwijająca zagadnienia etnograficzne. Dzieci zapoznają się z dawnymi zabawami i tradycjami, słuchają pieśni ludowych. Główny trzon lekcji to tworzenie dekoracji i zabawek ludowych.
Mały architekt (grupa przedszkolna i wczesnoszkolna)
Na przykładzie Bazyliki Grobu Bożego dzieci dowiadują się, jakie są rodzaje architektury, odkrywają ślady czasu od średniowiecza po współczesność. Warsztat pozwala na zamienienie wiedzy praktycznej w teoretyczną – projektowany jest dom z ogrodem.
Indianie na tapczanie (grupa przedszkolna i wczesnoszkolna)
Lekcja muzealna przybliżająca historię odkryć geograficznych, a także kulturę Indian.  Dzieci dowiadują się, kim byli Indianie, skąd pochodzili i jakie były ich tradycje. Na warsztatach własnoręcznie wykonuje się tradycyjny amulet indiański – łapacz snów.
Kreatywny recycling (grupa przedszkolna i wczesnoszkolna)
Lekcja muzealna ucząca ekologii. Dzieci podczas pogadanki dowiadują się, m.in. jak segregować odpady, jak zmniejszać ich wytwarzanie oraz jak można wtórnie je wykorzystywać. Przetwarzamy śmieci na świeczniki i zwierzątka.
Uśmiech. Zdjęcie! (grupa przedszkolna i wczesnoszkolna)
Lekcja muzealna, na której dzieci zgłębiają tajniki fotografii. Uczą się, jak wykonywać dobre zdjęcia, jak je eksponować i przechowywać. Część warsztatowa obejmuje wykonanie ramek do fotograficznych autoportretów dzieci (dzięki natychmiastowym wywoływaniu zdjęć z aparatu typu Polaroid). 
Sekrety klasztornego skryptorium (grupa szkolna, gimnazjalna, ponadgimnazjalna)
Lekcja muzealna poświęcona życiu miechowskich zakonników. W trakcie zajęć uczniowie odwiedzają cele zakonne, krużganki i bibliotekę. W części warsztatowej uczniowie zapoznają się z zasadami kaligrafii, aby następnie własnoręcznie przy pomocy pióra i tuszu napisać list.
W kołowrotku (grupa szkolna, gimnazjalna, ponadgimnazjalna)
Lekcja muzealna poświęcona tkaninom. Uczniowie poznają historię tkactwa oraz narzędzia. Oglądając kolekcję tkanin po bożogrobcach podziwiają ich piękno i rodzaje. W części warsztatowej uczniowie samodzielnie tkają zakładki do książek.

Czas trwania lekcji muzealnej ok. 90 min.

Każde zajęcia połączone są z warsztatami.

Maksymalna liczba uczestników lekcji muzealnej – 25 osób.

Prowadzimy także zajęcia w oparciu o prezentowane wystawy czasowe.

Cennik zajęć- 4 zł./os.