Wystawa „Działo się w Miechowie – małe i wielkie uroczystości w obiektywie fotograficznym”

„Działo się w Miechowie – małe i wielkie uroczystości w obiektywie fotograficznym” to wystawa prezentująca wydarzenia mające miejsce w Miechowie i okolicach na przestrzeni XX w. Wśród nich odnajdziemy fotografie rodzinne, jak również zdjęcia ukazujące rozmaite uroczystości państwowe i kościelne.
Na wystawie zobaczymy m.in. fotografie z wizyty prezydenta Ignacego Mościckiego podczas otwarcia linii kolejowej Kraków-Miechów w 1934 r., uroczystych obchodów imienin Józefa Piłsudskiego w Miechowie czy Marszu szlakiem I Kompanii Kadrowej. Z fotografii o tematyce kościelnej ciekawie prezentują się zdjęcia procesji Bożego Ciała z lat międzywojennych. Na wystawie znajdują się również fotografie z wydarzeń kulturalnych – przedstawień teatralnych, obchodów Dni Miechowa, uzupełnione afiszami i plakatami informacyjnymi z różnych lat.

plakat wystawa fotograficznaAutorami zdjęć są m.in. Jan Spiechowicz, którego zakład fotograficzny znajdował się w rynku miechowskim, Bogumiła Trzaskowska, właścicielka zakładu fotograficznego przy ul. H. Sienkiewicza, Lucjusz Niedźwiecki – inspektor samorządu powiatowego w Miechowie w latach 30. XX w., Mieczysław Sklenarski – zastępca kierownika Zarządu Drogowego oraz Kazimierz Olchawa, uwieczniający na fotografiach wydarzenia miechowskie od ponad czterdziestu lat.
Prezentowane na wystawie fotografie pochodzą ze zbiorów:

• Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie
  • Centrum Kultury i Sportu w Miechowie
  • Muzeum Ziemi Miechowskiej
  • Ze zbiorów prywatnych

Wystawę można oglądać w Muzeum miechowskim od dnia 12 czerwca 2015 r.