Uwaga zamknięte! Tajemnice i zagadki ślusarskiego fachu

23 lutego 2020 roku została otwarta wystawa czasowa pn. Uwaga Zamknięte! Tajemnice i zagadki ślusarskiego fachu. Wystawa zawiera eksponaty z kolekcji Włodzimierza Barczyńskiego.

Historia zamykania jest nierozerwalnie związana z budową siedzib ludzkich. Już w czasach prehistorycznych wejścia do zamieszkanych przez ludzi jaskiń zastawiano na noc kamieniem chroniąc się w ten sposób przed wtargnięciem dzikich zwierząt. Budowa zamknięć jako urządzeń o skomplikowanej budowie rozwinęła się w czasach starożytnych.

Najstarszym eksponowanym zabytkiem na naszej wystawie jest znaleziony w Miechowie średniowieczny klucz, prawdopodobnie otwierający bramę klasztorną. Na wystawie można zobaczyć klucze, zamki, kłódki, zasuwy z różnych epok oraz przyjrzeć się z bliska mechanizmom otwierania zamków.

Najstarsza kłódka prezentowana na wystawie jest kłódką produkowaną od XVIII w. do XX w. jest to kłódka produkcji rzemieślniczej, cylindryczna zwana rurową. Na wystawie można podziwiać także produkty rzemieślników indywidualnych z terenu całego kraju. Wystawie towarzyszy katalog.