Noc muzeów

21 maja 2022 r. miała miejsce miechowska odsłona ogólnopolskiej Nocy Muzeów. Tegoroczna edycja miała znaczenie szczególne. Po dwuletniej, pandemicznej przerwie cieszyła jeszcze bardziej niż zwykle. Przybyli tłumnie spragnieni wrażeń sympatycy naszego Muzeum oraz osoby, które po raz pierwszy odwiedziły miechowskie Muzeum, zachęcone tematyką prezentowaną podczas tego wieczoru. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 18.00. Główną atrakcją było otwarcie nowej wystawy ,,Miechów. Migawki z PRL-u”. W celu nawiązania do klimatu epoki, Marcin Florek dyrektor MZM, przywitał gości słowami ,,Obywatelki, Obywatele”, po czym krótko scharakteryzował samą wystawę: jej tematykę i ramy czasowe oraz specyfikę tamtego okresu w historii Polski. Następnie podziękował darczyńcom, którzy przyczynili się do powstania nowej ekspozycji, w szczególności Pani Jadwidze Zielińskiej, Panu Zbigniewowi Kormanowi, Włodzimierzowi Barczyńskiemu oraz Panu Piotrowi Uchto.

Na koniec przemówienia dyrektor zachęcił gości do zwiedzania. Tym razem również żartobliwie, w duchu epoki słowami: ,,Obejrzycie?”, na co przybyli goście odpowiedzieli z entuzjazmem: ,,Obejrzymy”. Po czym zgromadzeni goście, w asyście pracowników muzeum, przystąpili do oglądania nowej ekspozycji. Poświęcona głównie sprawom społecznym, prezentująca fotografie Miechowa oraz sprzęty codziennego użytku, wywołała wiele wspomnień i emocji.

Ciekawym urozmaiceniem wydarzenia była prezentacja motocykli z okresu PRL-u oraz kultowego Fiata 126 p, nazywanego popularnie maluchem. Podczas wstępnego przemówienia wybrzmiały podziękowania za przybycie kierowane w stronę ich właścicieli – Macieja Krzyworzeki, Tomasza Juzaszka, Dominika Wisły, Piotra Uchto oraz Szymona Sikory .

Po nowościach przyszedł czas na zwiedzanie pozostałych wystaw prezentowanych w Muzeum Ziemi Miechowskiej.

Miechowska Noc Muzeów zakończyła się po północy, a muzeum tego wieczoru odwiedziło ponad 120 osób!

Ekspozycja ,,Miechów. Migawki z PRL-u” dostępna będzie do połowy kwietnia 2023 roku.

Wszystkich serdecznie zapraszamy do zwiedzania!

Galeria zdjęć z wernisażu wystawy do obejrzenia tutaj.