Marszem kondycyjno-historycznym w stronę „Rzeczpospolitej Partyzanckiej”

120 małopolskich terytorialsów wzięło udział w 12-godzinnym marszu kondycyjno-historycznym szlakiem miechowskiego dziedzictwa kulturowego.

24 sierpnia 2024 r. żołnierze 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyli marsz kondycyjno-historyczny po Ziemi Miechowskiej, szlakiem jej kulturowego dziedzictwa.
O wyjątkowości tego regionu stanowią przede wszystkim średniowieczna, związana z kodeksem rycerskim, historia Miechowa oraz liczne miejsca upamiętniające trudną drogę ku wolności. Świadectwem tych wydarzeń są tablice i pomniki poświęcone walczącym i pomordowanym, przed którymi żołnierze 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej oddali honory. Dodatkowo żołnierze zwiedzili Muzeum Ziemi Miechowskiej, Bazylikę Grobu Bożego w Miechowie, siedzibę Zwierzchnictwa w Polsce Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie oraz wyznaczające linię frontu, budowane pod przymusem w katorżniczych warunkach „za kromkę suchego chleba”, poniemieckie bunkry wchodzące w skład linii umocnień Stellung A2.

Dla małopolskich terytorialsów, dziedziczących tradycje Armii Krajowej, szczególnie ważna jest pamięć o działaniach dywersyjno-bojowych prowadzonych m.in. przez Inspektorat AK „Maria”, które przyczyniły się do zaistnienia historycznego przyczółku wolności – „Rzeczpospolitej Partyzanckiej”,  przynosząc tym nadzieję i wytchnienie zniewolonej ludności i polskiemu ruchowi oporu.

– „Dziś wolność słowa, religii, ubioru, możliwość pobierania nauki czy mowy w ojczystym języku traktujemy jako należne nam prawa, tymczasem stanowią one ogromny przywilej NARODU WOLNEGO, którego powinnością jest o tę wolność i dziedzictwo dbać” – powiedział Dowódca 111 blp ppłk Tomasz Mardaus.