1 września 2019r. w 80 rocznicę wybuchu II w.ś. w Muzeum Ziemi Miechowskiej odbył się wernisaż wystawy pod nazwą „Codzienność pod znakiem swastyki. Kreiss Miechów 1939-1945”.
Czasowa ekspozycja przenosi nas w okres okupacji niemieckiej i ma na celu pokazanie nowej rzeczywistości stworzonej przez Niemców, w której musieli się odnaleźć mieszkańcy ziemi miechowskiej.
Życie pod okupacją opierało się na szeregu zakazów i nakazów, których nieprzestrzeganie groziło poważnymi konsekwencjami: aresztowaniem, obozem lub rozstrzelaniem. Potwierdzają to zaprezentowane na ekspozycji niemieckie afisze oraz dokumenty wprowadzone przez okupanta.
Całości wystawy dopełniają ciekawe fotografie, a za komentarz służą liczne wspomnienia osób, które przeżyły tamten czas. To właśnie przejmujące głosy świadków historii najwierniej oddają grozę 1959 dni przeżytych pod okupacją niemiecką. Umieszczone na wystawie cytaty są fragmentami wspomnień Janiny Bergander, Włodzimierza Bilana, Łukasza Grzywacz-Świtalskiego, Henryka Jurkowskiego, Teofila Kowalczyka, Franciszka Kulera, Juliana Piwowarskiego, Stanisława Staszewskiego, Andrzeja Wędzkiego oraz Adama Włodarczyka.
Niedzielny wernisaż cieszył się bardzo dużą popularnością, licznie zgromadzona publiczność wysłuchała opowieści żyjącego jeszcze świadka historii 94-letniego Józefa Wlazło, który w bardzo wzruszających słowach opowiadał o wydarzeniach z czasu wojny, których był świadkiem. Można było usłyszeć wspomnienia z zajęcia Miechowa przez okupanta niemieckiego oraz historię
likwidacji miechowskiego getta.
Wystawę można będzie oglądać w budynku Domu Generała przy ul. Warszawskiej 1 do końca czerwca 2020 roku.