Przypadająca w tym roku 860. rocznica sprowadzenia Bożogrobców do Miechowa stała się pretekstem i świetną okazją do stworzenia projektu o charakterze edukacyjnym Jaxa RPG – projekt edukacyjny w 860. rocznicę sprowadzenia Bożogrobców do Polski.
Motywem przewodnim zadania stały się dzieje średniowiecznych polskich krzyżowców, podróżników i pielgrzymów, jak również ich rola w upowszechnianiu kultury rycerskiej na ziemiach polskich oraz ich związki z Ziemią Świętą. Bardzo ważnym i trwałym śladem projektu jest przygotowana gra fabularna Jaxa RPG. W tworzenie przykładowych scenariuszy gry zaangażowana została młodzież klas ósmych SP Nr 1 w Miechowie. Uczniowie przeszli kurs tworzenia scenariuszy gier RPG. Przed Dniem Jaksy odbędą się spotkania dla grupy 100 uczniów w różnych szkołach na terenie powiatu miechowskiego, podczas których uczniowie zdobędą informacje na temat żyjącego w XII w. księcia Jaksy- głównego bohatera wydarzenia i o poświęconej mu grze. Sama gra pozwoli rozgrywającym wcielić się w rolę rycerzy, kupców, pątników i awanturników, którzy wspólnie ruszają drogami prowadzącymi do Ziemi Świętej. Gra zawierać będzie rys historyczny, przewodnik po kolejnych miejscach, spotykanych osobach i zagrożeniach oraz pomysły na przygody po drodze. Chętni, którzy zechcą zagrać w Jaxa RPG poznają sposoby tworzenia własnego bohatera, zasady gry, jak również otrzymają poradnik tworzenia własnych scenariuszy i odgrywania postaci. Gra zostanie udostępniona w formacie pdf w Internecie, na stronie MZM.
Partnerami wydarzenia wspierającymi MZM w tym projekcie są: Parafia Rzymskokatolicka przy Bazylice Grobu Bożego w Miechowie, Gmina i Miasto Miechów, Powiat Miechowski, Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Miechowie oraz Projekt Rekreator.
Jubileusz 860. rocznicy sprowadzenia do Polski Bożogrobców możemy świętować dzięki środkom publicznym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt Jaxa RPG – projekt edukacyjny w 860. rocznicę sprowadzenia Bożogrobców do Polski złożony w Programie Patriotyzm Jutra w Muzeum Historii Polski został wysoko oceniony i dostał dofinansowanie w wysokości 55 000 zł. Całość kwoty zadania z wkładem własnym wynosi 68 800 zł.